Result of the Sword Forging Competition 2007


Winning swords are on display at the Sword Museum between June 5 and July 8


No. Title and Award Type Smith Name Prefecture
1 Living National Treasure Katana Amada Akitsugu Niigata
2 Living National Treasure Tachi Osumi Toshihira Gunma
3 Mukansa Wakizshi Yoshihara Yoshindo Tokyo
4 Mukansa Tachi Yoshihara Kuniie Tokyo
5 Mukansa Katana Gassan Sadatoshi Nara
6 Mukansa Katana Kanbayashi Tsunehira Yamagata
7 Mukansa Tachi Yamaguchi Kiyofusa Iwate
8 Mukansa Tachi Kawachi Kunihira Nara
9 Mukansa Tachi Ono Yoshimitsu Tokyo
10 Mukansa Katana So Tsutomu Fukuoka
11 Mukansa Wakizashi Mikami Sadanao hiorshima
12 Mukansa Katana Miyairi Norihiro Nagano
13 Mukansa Tachi Seto Yoshihiro Fukuoka
14 Mukansa Tachi Hiroki Hirokuni Kanagawa
15 Mukansa Katana Miyairi Kozaemon Yukihira Nagano
16 Mukansa Katana Yoshihara Yoshikazu Tokyo
17 Mukansa Katana Ogawa Kanekuni (Father) Gifu
18 Mukansa Tanto So Masachika Fukuoka
Toku-sho (First Prize)
19 NBTHK Chairman Award Tachi Kubo Yoshihiro Hiroshima
20 NBTHK Chairman Award Tachi Takami Kuniichi Hyogo
21 Kunzan Award Katana Takehana Ikkansai Shigehisa Saitama
22 Kanzan Award Tachi Kawasaki Akihira Saitama
23 Zen Nihon Toshokai Chairman Award Katana Ogawa Kanekuni (Son) Gifu
Yushu-sho (Second Prize)
24 Tachi Matsuda Tsuguyasu Chib
25 Katana Furukawa Kiyoyuki Nagano
26 Tachi Matsuba kunimasa Miyazaki
27 Tachi Kishi Akiyoshi Niigata
28 Katana Kato Shinpei Tochigi
29 Katana Matsukawa Kiyonao Nagano
Doryoku-sho (Third Prize)
30 Katana Kato Kanefusa (25th) Gifu
31 Tachi Myochin Munehiro Hyogo
32 Katana Ozawa Toshihisa Saitama
33 Tachi Komiya Kunimitsu Fukuoka
34 Katana Takaba Hiromune Gifu
35 Tachi Shinpo Motohira Niigata
36 Rookie Award Katana Gassan Sadanobu Nara
37 Katana Kiyota Kunietsu Wakayama
38 Rookie Award Katana Kato Kanefusa (26th) Gifu
Ko-wakizashi, Tanto and Ken Categolies
Yushu-sho (Second Prize)
1 Tanto Matsuba Kunimasa Miyazaki
2 Tanto Kubo Yoshihisa Hiroshima
Doryoku-sho (Third Prize)
3 Wakizashi Akamatsu Nobusaki Okayama
4 Wakizash Kato Shinpei Tochigi
5 Tanto Takehana Ikkansai Shigehisa Saitama
6 Ken Ezumi Aritoshi Nara
7 Wakizashi Gassan Sadanobu Nara
Horimono (Carving)
1 Mukansa Wakizashi Yanagimura Senju Okayama
2 Yushu-sho Wakizashi Kanbayashi Tsunehira Yamagata
3 Doryoku-sho Chokuto Hashimoto Shuha Saitama
4 Doryoku-sho Wakizashi Kashiwagi Ryushodo Shigemitsu
Chokin (Metal work)
1 Mukansa Tsuba Sakai Toshimasa Osaka
2 Mukansa Daisho-tsuba Tamaoka Toshiyuki Ehime
3 NBTHK Chairman Award Tsuba Naruki Kazunari Gifu
4 NBTHK Chairman Award Tsuba Ngamine Masaomi Fukuoka
5 Yushu-sho Tsuba Furuyama Josan Gifu
6 Yushu-sho Tsuba Yanagawa Seiji Chiba
7 Doryoku-sho Tsuba Kawashima yoshyuki Shizuoka
8 Doryoku-sho Tsuba Utsuki Mitsuyoshi Tokyo
9 Doryoku-sho Tsuba Ueno Senichiro Ishikawa